2009-12-12 作業

1. Complete the handout.
     For those who missed the class, download the file here.

2. Put together all the handouts you got for this semester and bring them with the flashcards you made to class on 12/19.

3. We will have the final exam on 12/10, which includes oral and written parts.
     You are expected to know:

     a. Pinyin
     b. numbers including 百,千,萬,零
     c. the words/phrases for the flashcards
     d. how to say numbers up to 5-digits.
     e. how to tell time with 上午 / 中午 /下午 / 晚上
      f.  these place names: 美國,中國,加拿大,明州,加州,紐約,雙子城 (don't need to memorize everything on the handouts)
     g. greetings
     h. months, days of the week (including questions regarding "What date/day..." and "How many day/weeks/months are there in....")
     i. some food and its measure/unit word  (as we have circled on the handout; or see list below )
      j. how to say money amount with 元/塊,毛,分,半
     k. the sentences I did recordings for you. (so...check the old postings)

*measure/unit words

  個 ge
  磅 bang4 (pound)
  包 bao1  (bag; package)
  打 da3  (dozen)
  瓶 ping2  (bottle)
  杯 bei1  (cup; glass)

*food items

  蘋果 ping2 guo3  (apple)
  香蕉 xiang1 jiao1  (banana)
  草莓 cao3 mei2  (strawberry)
  西瓜 xi1 gua1  (watermelon)
  芒果 mang2 guo3  (mango)


  胡蘿蔔 hu2 luo2 bo  (carrot)
  黃瓜 huang2 gua1  (cucumber)
  馬鈴薯 ma3 ling2 shu3  (potato)
  菠菜 bo1 cai4  (spinach)
  番茄 fan1 qie2  (tomato)


  麵包 mian4 bao1  (bread; dinner rolls; toast)
  牛肉 niu2 rou4  (beef)
  牛奶 niu2 nai3  (milk)
  起士 qi3 shi4  (cheese)
  漢堡 han4 bao3  (hamburger)
  薯條 shu3 tiao2  (french fries)
  蛋糕 dan4 gao1  (cake)
  撈麵 lao1 mian4  (lo mein;stir fried noodles)
  炒飯 chao3 fan4  (fried rice)
  餃子 jiao3 zi  (dumpling)
  果汁 guo3 zhi1  (juice)
  咖啡 ka1 fei1  (coffee)

2009-12-05 作業

1. Download the Powerpoint file on "measure/unit words"  here .
     View the file and read the words 5 times. 

2. Money talking--learn how to say money amount in Chinese.

    錢 qian2 : money
    元 yuan2 / 塊 kuai4 : dollar
    毛 mao2 : ten cents
    分 fen1 : cent


    $9.00 = 九元;九塊錢
    $18.20 = 十八元兩毛;十八塊兩毛;十八塊二毛
    $4.16 = 四塊一毛六(分)
    $7.50 = 七塊半 (Don't say "七元半")
    $21.03 = 二十一塊三分


3. Writing exercise:  Pick up words from the handout sheet and make 6 sentences in the following pattern:   (Don't repeat food name, unit word, or price.)
      
  food item + unit word + unit price    

    Ex. 蘋果 三個 四元三毛九  (This means: "The price for apples is three for $4.39." )

    Ex. 香蕉 一根 六毛五   (The banana is $0.65 each.)

    Ex. 雞蛋 一個 五毛錢   (The egg is 50 cents each. )

============

Oral exercises:  Listen and repeat 5 times
(These sentences are from your handout, so Pinyins are not provided here.)

  蘋果一個多少錢? How much is one apple?
  香蕉怎麼賣? How are the bananas sold?
   你要買多少?How many/much do you want to buy?
  請給我兩磅草莓,一袋麵包,一打雞蛋。 Please give me 2 pounds of strawberries, one bag of bread, and one dozen of eggs.

  總共多少錢? How much is it in total?
  總共十三 元/塊 六毛三。 It's $13.63 in total.
  牛肉一磅四塊半。 The beef is $4.50 per pound.
  汽水一瓶一塊錢。 The soda is one dollar a bottle.
  我口渴,想喝咖啡。 I'm thirsty. I would like to drink (have) some coffee.
  我肚子餓了,想吃蛋糕。 I'm hungry.  I want to eat (have) some cake.