View the file and read the words 5 times.
2. Money talking--learn how to say money amount in Chinese.
錢 qian2 : money
元 yuan2 / 塊 kuai4 : dollar
毛 mao2 : ten cents
分 fen1 : cent
$9.00 = 九元;九塊錢
$18.20 = 十八元兩毛;十八塊兩毛;十八塊二毛
$4.16 = 四塊一毛六(分)
$7.50 = 七塊半 (Don't say "七元半")
$21.03 = 二十一塊三分
3. Writing exercise: Pick up words from the handout sheet and make 6 sentences in the following pattern: (Don't repeat food name, unit word, or price.)
food item + unit word + unit price |
Ex. 蘋果 三個 四元三毛九 (This means: "The price for apples is three for $4.39." )
Ex. 香蕉 一根 六毛五 (The banana is $0.65 each.)
Ex. 雞蛋 一個 五毛錢 (The egg is 50 cents each. )
============
Oral exercises: Listen and repeat 5 times
(These sentences are from your handout, so Pinyins are not provided here.)蘋果一個多少錢? How much is one apple?
香蕉怎麼賣? How are the bananas sold?
你要買多少?How many/much do you want to buy?
請給我兩磅草莓,一袋麵包,一打雞蛋。 Please give me 2 pounds of strawberries, one bag of bread, and one dozen of eggs.
總共多少錢? How much is it in total?
總共十三 元/塊 六毛三。 It's $13.63 in total.
牛肉一磅四塊半。 The beef is $4.50 per pound.
汽水一瓶一塊錢。 The soda is one dollar a bottle.
我口渴,想喝咖啡。 I'm thirsty. I would like to drink (have) some coffee.
我肚子餓了,想吃蛋糕。 I'm hungry. I want to eat (have) some cake.
3 則留言:
ou qiao wen
liao qiang
Han Xiao Long
張貼留言